KÖYDEN KENTE MÜZESİ

Köyden Kente Teknoloji Müzesi Kültür Bakanlığı onaylı olup Kazdağları Yeşilyurt Köyü’nde kurulu butik bir müzedir.İçerisinde 18.yüzyıldan günümüze kadar gelmiş hayatımızı kolaylaştıran 500 kadar etnografik parça bulunmaktadır.
Aynı zamanda MEVKUTE müzesi adı altında çeşitli basın yayın ve müzik eserlerini de barındıran müze ziyaretçileri için hoş bir zaman yolculuğu yapma imkanı vermektedir.

Gerek Osmanlı’dan gerekse çeşitli ülke ve medeniyetlerden parçaların bulunduğu müze yaşamı kolaylaştıran objelerin gelişim ve teknolojik sürecini sergilemektedir. Barınma,ısınma , aydınlanma, haberleşme, günlük yaşam ile ilgili kronojik parçaların bulunduğu müzede ayrıca çeşitli koleksiyonlarda sergilenmektedir. Özellikle Peugeot,Opel, Mercedes, Ericsson, Motorola gibi markaların hiç bilinmeyen yönleri ile ilgili eserler ve parçaların bulunduğu müze bir çok ilgi çekici eser ve parçaya ev sahipliği yapmaktadır.
Radyo, televizyon, telefon ve bilgisayar gelişim sürecini ilgi çekici bir şekilde gözler önüne seren müze aynı zamanda çok zengin daktilo, hesap makinesi ve bisiklet koleksiyonuna sahiptir.

Türkiye’deki MUSTAFA KEMAL ATATÜRK dahil birçok önemli olay ve ölüme ilişkin gazetelerin sergilendiği ,bilinen yazarların ilk eserlerinin ilk baskılarına sahip ve ünlü sanatçıların ilk eserlerini barındıran müze ziyaretçilerine hoş vakit geçirtecek bir koleksiyona sahiptir. Kendini yenileyen ve sürekli yeni eserlerin eklendiği Köyden Kente Teknoloji Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

KURULUŞ AMACI VE İÇİNDE BULUNDUĞU BÖLGE

Müzenin Kuruluş amacı günümüzün teknolojisine alışmış yeni nesillere teknolojinin gelişim süresinde bir zaman yolculuğu yaratmaktır.
Müzenin kurulu olduğu köy Kazdağları olarak bilinen bölge içerisinde bulunan Yeşilyurt Köyü’dür. Köy doğal dokusunu bozmadan kafeleri ve otelleri ile misafirlerine köy hayatı ile çağdaş yaşamı bir arada sunmaktadır.

Kaz dağları oksijen kaynağı olarak bilinen toplam 6 adet dağdan oluşan bir bölgedir. Kaz Dağı, Dede Dağı, Kocakatran Dağı, Eybek dağı, Baba Dağı, Güngen Dağı, Kaz Dağları olarak bilinen bölgedeki dağlardır.Üç tepeden müteşekkil kaz dağının en yüksek tepesi olan Karataş tepesi 1774 metre yüksekliğindedir.

Bölgedeki en önemli merkez Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu ve Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk’tur. Kazdağı’nın çevresi büyük oranda ormanlarla kaplı olup hemen yakınındaki Güre de aynı zamanda bir termal su kaynağı bulunmaktadır. Hasan boğuldu, Zeus Altarı, Adatepe Köyü ve otelimizin bulunduğu Yeşilyurt Köyü bölgenin turistik mekanlarındandır. Kazdağı Antik dönemlerde “İDA” olarak adlandırılmış pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır.

Kazdağı’nın ismiyle ilgili en önemli efsane Sarıkız Efsanesidir. Efsanenin çeşitli hikaye ve versiyonları mevcuttur.
KÖYDEN KENTE TEKNOLOJİ MÜZESİ, Karye l| Müze Otel içerisinde müstakil bir bölümde kurulu olup aynı zamanda zamanı hoş geçirmek isteyen misafirlerine Kafe, Restaurant ve orman güzelliklerini bir arada sunmaktadır. Müzede Satış Mağazasında çeşitli Antik eşya , takı ve parçalarda misafirlerin beğenisine açıktır.

Müze ayrıca yorgun ziyaretçilerine eşsiz doğa manzarası eşliğinde çeşitli lezzetleri tatma imkanı da vermektedir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken müze ziyaretçilerine zengin bir kültürel yolculuk imkanı sağlamaktadır.